Spelschema & TV-Tider EM-2016 Frankrike

Här hittar du hela spelschemat för alla matcher för EM 2016 som spelas i Frankrike.

 

Kommentatorer SVT:
Team 1 Chris Härenstam, Glenn Strömberg
Team 2 Staffan Lindeborg, Markus Johannesson

Kommentatorer TV4:
Oklart

10 juni
Frankrike – Rumänien, kl 21.00 (Saint-Denis) TV4

11 juni
Albanien – Schweiz, kl 15.00 (Lens) TV4
Wales – Slovakien, kl 18.00 (Bordeaux) TV4
England – Ryssland, kl 21.00 (Marseille) SVT

12 juni
Turkiet – Kroatien, kl 15.00 (Paris) SVT
Polen – Nordirland, kl 18.00 (Nice) TV4
Tyskland – Ukraina, kl 21.00 (Lille) TV4

13 juni 
Spanien – Tjeckien, kl 15.00 (Toulouse) SVT
Irland – Sverige, 18.00 (St-Denis) SVT
Belgien – Italien, kl 21.00 (Lyon) TV4

14 juni
Österrike – Ungern, kl. 18.00 (Bordeaux) TV4
Portugal – Island, kl 21.00 (St-Etienne) SVT

15 juni
Ryssland – Slovakien, kl 15.00 (Lille) TV4
Rumänien – Schweiz, kl 18.00 (Paris) TV4
Frankrike – Albanien, kl 21.00 (Marseille) SVT

16 juni
England – Wales, kl 15.00, (Lens) SVT
Ukraina – Nordirland, kl 18.00 (Lyon) TV4
Tyskland – Polen, kl 21.00 (St-Denis) SVT

17 juni
Italien – Sverige, kl 15.00 (Toulouse) SVT

Tjeckien – Kroatien, kl 18.00 (St-Etienne) SVT
Spanien – Turkiet, kl 21.00 (Nice) TV4

18 juni
Belgien – Irland, kl. 15.00 (Bordeaux) SVT
Island – Ungern, kl 18.00 (Marseille) SVT
Portugal – Österrike, kl 21.00 (Paris) TV4

19 juni
Schweiz – Frankrike, kl 21.00 (Lille) SVT
Rumänien – Albanien, kl 21.00 (Lyon) SVT

20 juni
Slovakien – England, kl 21.00 (St-Etienne) TV4
Ryssland – Wales, kl 21.00 (Toulouse) TV4

21 juni
Nordirland – Tyskland, kl 18.00 (Paris) TV4
Ukraina – Polen, kl 18.00 (Marseille) TV4
Kroatien – Spanien, kl 21.00 (Bordeaux) SVT
Tjeckien – Turkiet, kl 21.00 (Lens) SVT

22 juni

Ungern – Portugal, kl 18.00 (Lyon) SVT
Island – Österrike, kl 18.00 (St-Denis) SVT
Sverige – Belgien, kl 21.00 (Nice) TV4
Italien – Irland, kl 21.00 (Lille) TV4

 

ÅTTONDELSFINALER

Lör 25-jun 15:00 RA RC Saint Etienne TV4

Lör 25-jun 18:00 WB 3A/C/D Paris SVT

Lör 25-jun 21:00 WD 3B/E/F Lens TV4

Sön 26-jun 15:00 WA 3C/D/E Lyon SVT

Sön 26-jun 18:00 WC 3A/B/F Lille TV4

Sön 26-jun 21:00 WF RE Toulouse SVT

Mån 27-jun 18:00 WE RD Saint Denis TV4

Mån 27-jun 21:00 RB RF Nice SVT

KVARTSFINALER

Tor 30-jun 21:00 W37 W39 Marseille TV4

Fre 01-jul 21:00 W38 W42 Lille SVT

Lör 02-jul 21:00 W41 W43 Bordeaux TV4

Sön 03-jul 21:00 W40 W44 Saint Denis SVT

SEMIFINALER

Ons 06-jul 21:00 W45 W46 Lyon TV4

Tor 07-jul 21:00 W47 W48 Marseille SVT

FINAL

Sön 10-jul 21:00 W49 W50 Saint Denis TV4